yazılar  

 ana sayfa | oyunbaz | oyunlar | yazılar | basından | yorumlarınız | iletişim | linkler


Oyunbaz, TEKEL İşçilerini Destekliyor


Oyunbaz

"Kimse kendisini insanların üzerinde göremeyeceğinden, birbiriyle savaşmakta olan sınıfların üzerinde de göremez. Toplum savaşan sınıflara bölünmüş kaldıkça, ortak bir sözcüye sahip olamaz. Bu durumda sanat için tarafsızlık, yalnızca egemen taraftan yana olmak anlamını taşıyacaktır." B.Brecht

Tiyatro, yaşamdan ayrı düşünülemez. Yaşam da sokaktan... Bugün sokaklarda bir şeyler oluyor ve biz genç tiyatrocuların buna kayıtsız kalmasına olanak yok. Yaşadığımız zamanlar tam da Brecht'in söylediği gibi 'taraf olmanın gerektiği' zamanlar. Tiyatro sanatının olan bitene kayıtsız kalması, elit bir beğeniye hitap ederek dört duvara kendini sıkıştırması, şüphesiz, bugünün tiyatro üreticileri için kabul edilemez. Yine Brecht'in söylediği gibi yaşamın değiştirilebilir olduğu ve sanatın bunu mutlaka göstermesi gerektiği vurgusu, sanatımızda her daim kılavuzumuz olmak zorundadır.

Bugün sokaklarda bir şeyler oluyor. Demiryolu işçileri, sağlık çalışanları, itfaiyeciler, TEKEL işçileri, şeker işçileri...Hepsi meydanlarda. Unuttuğumuz bir örgütlülük ve azimle eylemler sürüyor. Yazılı ve görsel medya ise olan bitene gözünü, kulağını kapatmış durumda. Hak arama eylemleri, yaygın basında çok az yer buluyor. Türkiye 2010 yılına dikkat çekici bir hareketlilikle girdi. Sonuçları ağır biçimde yaşanan ama yokmuş gibi davranılan krizden en çok etkilenen işçi kesimi artık sessiz kalmıyor, boyun eğmiyor.

Tiyatro üreticileri olanları görmezden gelmemeli. Tiyatro, her zaman toplumsal muhalefetin önemli bir ayağı olmalı ve parçası olduğu toplumun dinamiklerine uzak durmamalı.

Ankara'da TEKEL işçilerinin hak arayışı beşinci haftasına girdi. Hiçbir insani anlayışla bağdaşmayan ve 4C diye adlandırılan bir çözümle sindirilmek istenen, sendikal hakları kısıtlanan TEKEL işçileri tam beş haftadır, kışa aldırmaksızın, Türk-İş önünde kurdukları çadırlarda eylemlerini, mücadelelerini sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde 100 işçinin açlık grevine başlamasıyla yepyeni bir dönemece giren bu mücadeleyi Oyunbaz'ın genç tiyatrocuları olarak gönülden destekliyor, tüm seyircilerimizi, Oyunbaz dostlarını ve tiyatro çevrelerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Ne Yapabiliriz?

Beşinci haftasına giren direnişe destek olmak adına birçok kuruluş, dernek, sendika; kara kışa rağmen eylemlerini sürdüren işçilere yiyecek, giyecek, çay, battaniye, atkı, bere vb. yardımlarda bulunuyor. Biz de Oyunbaz olarak gelecek hafta Ankara'ya ulaştırılacak bir destek kolisi hazırlayacağız. Sizler de destek olmak, dayanışmak isterseniz 0532 772 50 91 numaralı telefondan bize ulaşabilir ve/veya Tekel İşçilerini desteklemek için oluşturulmuş fonlara maddi yardımlarınızı aktarabilirsiniz.