yazılar  

 ana sayfa | oyunbaz | oyunlar | yazılar | basından | yorumlarınız | iletişim | linkler


Peer Gynt, sel felaketinden büyük zarar gören Nesin Vakfı yararına sahnelendi.


Oyunbaz

Bilindiği gibi, 2009 yılının eylül ayında İstanbul ve çevresinde büyük bir sel felaketi yaşandı. Bu felakette, Nesin Vakfı'nın Çatalca'da bulunan yerleşkesi de Karasu Deresi'nin taşması sonucu yüz binlerce liralık zarara uğradı. Vakıf binası bahçesinden mutfağına, tiyatro salonundan marangozhanesine kadar sular altında kaldı. Vakfın acilen yardıma ihtiyacı vardı. Söz konusu olan Aziz Usta'nın mirası olunca vakit geçirmek bağışlanamazdı.

Oyunbaz ne yapabileceğini düşündü ve dayanışma amacıyla kullanabileceği en güzel aracın, sanatı olduğuna karar verdi. Bu düşüncesini, 12 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Tiyatro Kurultayı İstanbul Buluşması'nda gündeme getirdi. Düşünce, kurultay tarafından da destek gördü ve bu konudaki daha büyük bir örgütlenmeye vesile olarak Sonuç Bildirisi'nde yer aldı.

Bu düşünceyle Oyunbaz, geçtiğimiz sezondan bu yana sahnelemekte olduğu oyunu Peer Gynt'ü, 29 Eylül Salı akşamı saat 20.30'da, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu Tiyatro Salonu'nda Nesin Vakfı yararına oynadı. Etkinlikten elde edilen gelir, vakfın ilgili banka hesabına aktarıldı.

Nesin Vakfı yöneticisi Sayın Ali Nesin'in onur konuğu olduğu etkinliğe ilgi büyüktü. Oyunbaz tarafından etkinliğe dair kaleme alınmış olan aşağıdaki bildiri de oyun öncesinde seyirciyle paylaşıldı:

"Bu Geceye Dair...

2006 yılında tiyatro serüvenine başlayan Oyunbaz ,bu gece sizlerin de katılımıyla en anlamlı temsillerinden birini verecek. Ali Nesin'in 'umutsuzluğa kapılmıyoruz' çağrısına kulak vererek, dayanışmanın ve paylaşımın en etkili yollarından birinin sanatımız olduğu inancıyla harekete geçtik.

Çok kısa bir sürede; Türkiye Tiyatrolar Kurultayı Aziz Nesin Vakfı Komitesi, Oyunbaz dostları ve birçok medya organının desteğiyle bu dayanışma gecesini organize etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

İlerleyen günlerde diğer amatör ve profesyonel tiyatroların gerçekleştireceği benzer etkinliklerle, yaşanan yıkımın biraz olsun giderilebilmesi, tiyatronun en anlamlı var oluş nedenlerinden biri olduğuna inandığımız 'hayatı yeniden üretebilmek' felsefesinin önemli bir dayanağı olacaktır.

Bizleri bu gece yalnız bırakmayan tiyatroseverlere, Sayın Ali Nesin'in şahsında, Nesin Vakfını ayakta tutmak için emek veren herkese ve bu anlamlı buluşmaya ev sahipliği yapan Bilgi Üniversitesine ve çalışanlarına Oyunbaz olarak teşekkür ederiz.

Ve son olarak, buradan Aziz Usta'ya selam olsun!

İyi Seyirler..."


Oyunbaz, etkinliğinde kendisini ve dolayısıyla Nesin Vakfı'nı yalnız bırakmayan tüm dostlarına teşekkürü bir borç bilir.

Dayanışma ruhunun -benzer felaketlere gerek kalmadan- sürmesi, daima sanatla ve sanatta buluşulması ümidiyle...