basından  

 ana sayfa | oyunbaz | oyunlar | yazılar | basından | yorumlarınız | iletişim | linkler
Amatör ruhla profesyonel tiyatro yapmak
Şerif Karataş, 05/01/2008

Oyunbaz Tiyatrosu yönetmeni Abdullah Cabaluz, 'Amatör ruhla profesyonel iş çıkarmak istiyoruz' diyor.

Oyunbaz Tiyatrosu 2006 yılının Ekim ayında çalışmalarına başladı. Değişik üniversitelerde öğrencilik döneminde tiyatrolarda oynayan ya da çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yapanların oluşturduğu bir tiyatro topluluğu. Tiyatro çalışmalarını amatör ruhla yapan Oyunbaz, oynadıkları tiyatro oyunlarını da profesyonel şekilde ortaya koymayı hedefliyorlar. İlk oyunları Anton Çehov'un Martı adlı oyunu ile de bunu başarmışlardı. Mekan sıkıntısı yaşayan Oyunbaz Tiyatrosu, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Bir şeyler yapma kaygısı

Tiyatronun yönetmeni Abdullah Cabaluz, şu an tiyatroda oynayan oyuncuların geçmişte bir arada oynayan ve birbirini tanıyanlar olduğunu kaydetti. Tiyatronun oluşum süreci hakkında bilgi veren Cabaluz, "Amatör ruhla profesyonel iş çıkarmak istiyoruz. Tiyatro ile para kazanmaktan ziyade bir şeyler yapma kaygısıyla hareket ediyoruz" dedi. Tiyatrolarında tiyatroculuk yapanların sayısının az olduğunu ifade eden Cabaluz, değişik mesleklerde çalışanların olduğunu söyledi. Bunun kendilerine avantaj olarak yansıdığını belirten Cabaluz, "Herkes kendi mesleğinin alanında gördüklerini tiyatroya yansıtıyor. Tiyatro oyunculuğu yapan arkadaşlar da oyunculuklarını katıyor. Sonuçta ortak bir şey oluyor. Bu da iyi oluyor." Ortak emek harcayarak bir şeyler yapmak istediklerini tekrarlayan Abdullah Cabaluz, "İş yaşamında bulamadığımız ortamı sanatta bir araya gelerek yapmak istiyoruz. Bu ortaklaşa yapıldığı için bizim için iyi oluyor. Tiyatroyu ben bir özgürlük alanı olarak görüyorum. Benimle benzer düşünen arkadaşlarla Oyunbaz'ı kurduk" dedi. Zaman konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Cabaluz, bunu da arkadaşlarının özverileriyle hallettiklerini kaydetti.

Ranttan uzak projelere önem verilmeli

Tiyatrolarında kadronun çoğunluğunun tiyatro geçmişi olan oyunculardan oluştuğunu hatırlatan Cabaluz, Çehov'un Martı oyununu hâlâ güncelliğini koruduğu için sahnelemek istediklerini belirtti. Oyunu oynayanların çoğunun, oyunun metnindeki gibi orta sınıftan insanlar olduğunu söyleyen Cabaluz, "İnsanları eleştirirken kendimizi de eleştirmek gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da oyunu sahneye koyarken, kendimizi de seyircinin yerine koyarak nasıl yaparız diye düşünerek yapmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu. Tiyatroda sürekli aynı pencereden bakılmayacağını anlatan Cabaluz, bundan sonra oynayacakları oyunların kendi dünya görüşlerine göre güncelliği olan oyunlar olacağını kaydetti. Tiyatro olarak sabit bir mekanlarının olmadığını söyleyen Abdullah Cabaluz, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde bulunan tiyatro salonundan yararlandıklarını anlattı. Aynı mekanı birçok amatör tiyatro tarafından da kullanıldığını belirten Cabaluz, üniversitede uygun olan yerde çalışmalarını yaptıklarını kaydetti. Yaşadıkları sıkıntıların ülke genelinde tiyatrocuların yaşadığı sıkıntılardan farklı olmadığını hatırlatan Cabaluz, "Mekan sorunu yaşıyoruz. Ama bu soruna ülkemizde sahne kapatarak cevap veriliyor. Bu genelde bütün tiyatro topluluklarının yaşadığı bir sıkıntı. Yeterli tiyatro festivalleri yapılmıyor. Avrupa'daki ile kıyaslanamayacak kadar kötü durumda bizim tiyatroların imkanları" dedi. Cabaluz, sanatın bütün dalları için gerekli altyapının oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Sanatın olmadığı yerde yozlaşma olur. Bunun için de ranttan uzak sanat kaygısı olan projelere önem verilmeli" dedi. Cabaluz, sezon sonuna kadar Martı oyununu oynayacaklarını bunun yanı sıra dar kadrolu bir oyunu da Martı ile birlikte oynamayı düşündüklerini kaydetti. Yakın illerde de gösterim yapmayı hedeflediklerini anlatan Cabaluz, yeni oynayacakları oyunun da Martı gibi tanınan bir oyun olacağını ifade etti.

Zaman sıkıntı oluyor

Oyunbaz Tiyatrosu'ndan Arda Doğan da ODTÜ öğrenci tiyatrosunda oynadığını hatırlatarak, daha sonra İstanbul'da iş bulduğunu söyledi. Oyunbaz'a şubat ayından itibaren katıldığını anlatan Doğan, "Martı oyunu devam ediyordu. Ben de beni alın ne iş olursa yaparım diyerek katıldım" dedi. Oyunbaz Tiyatrosu olarak kalıcı olmak istediklerini vurgulayan Doğan, amatör ruhla profesyonel iş çıkarmak istediklerine dikkat çekti. Mekan ve zaman açısından sıkıntı çektiklerini anlatan Doğan, mekana yönelik harcadıkları zamanı tiyatro oyunu için harcamaları durumunda daha verimli olacaklarını kaydetti.