basından  

 ana sayfa | oyunbaz | oyunlar | yazılar | basından | yorumlarınız | iletişim | linkler
Çehov'un Martı Oyunu Sahnelendi
Şerif Karataş, 27/11/2007

Anton Çehov'un Martı adlı oyunu Oyunbaz Tiyatrosu tarafından önceki gün sahnelendi. Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu'nda gösterimi yapılan oyunun yönetmenliğini Abdullah Cabaluz üstlendi. Oyunun yazıldığı dönem ise Çarlık Rusya'sının son dönemleri, yani Ekim Devrimi öncesi. Ekim Devrimi'nin 90. yıl dönümünü geride bıraktığımız şu günlerde, Martı oyunu devrim arifesinde yaşananlara dair bir kesit sunuyor. Sahnelenen oyunda oynayan oyuncuların genel olarak başarılı bir performans gösterdikleri söylenebilir.

Oyununun konusuna tekrar dönecek olursak; Martı, sanayileşme ile birlikte yaşanan zorunlu değişimin aydınlar ve özellikle küçük burjuva sınıfına yansımasını konu alıyor. Üretimden kopuk monoton hayat hikayeleri üzerinden tekrarlanan diyaloglar... Dönemin Çarlık Rusya'sında soyluların kentleşme sürecinde yaşadıklarını da bir nevi gösteriyor bize oyun. Onların kendi iç dünyaları ve yaşamlarına dair ipuçları veriyor Martı oyunu. Çehov, yazdığı bu oyunun karakterleri için, "öfkelenerek ve acıyarak bakıyorum" demişti. Oyunun tanıtım broşüründe de yer verilen şu ifadeler oyunun karakterlerinin içinde bulunduğu durumu tanımlar nitelikte: "Ruhları Konstantin Treplev'in vurduğu martı kadar ölü olan bu insanlar, o zavallı martı kadar şanslı değildirler, çünkü onlar ne yaşarlar ne de ölüdürler."

Oyunda yaşananlar da aslında hâlâ devam ediyor. Her geçen gün sınıf farklılıkları artıyor. Uçurum giderek derinleşiyor. Martı oyununun yazıldığı dönemden hemen sonra, bu uçuruma bir tepki olarak Ekim Devrimi yaşanmıştı. Martı da Ekim'in güncelliğini hatırlatan bir deneyim oldu...