GÖRSEL BASIN
yazılı basın  

 ana sayfa | oyunbaz | oyunlar | yazılar | basından | yorumlarınız | iletişim | linkler


Sevginin Yalın Hali... Peer Gynt

Deniz Zengin, 05/10/2009

"Dünya tiyatrosunun bütün büyük grupları ve yönetmenleri tarafından sahnelenmesine karşın 50 yılı aşkın süredir Türkiye tiyatrolarında sahnelenmemiş olan Peer Gynt..."

Tiyatro Oyunbaz; 29 Eylül 2009 akşamı Nesin Vakfı yararına Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde sahneledikleri, Henrik İbsen'e ait 19. yüzyılın en büyük oyunlarından biri olan Peer Gynt için böylesine haklı ve yerinde bir ifade kullanarak reklamlarını yapmıştı.


Peer Gynt Sahede: Kör Umutların Hayali Kralı

Onur Yazıcıoğlu, 17/09/09

Peer Gynt, çölde bir başına, beş parasız kaldığında şu sözleri söyler: "Hayat varsa, umut da var demektir." Biz de Walter Benjamin'in selamını Peer Gynt'e iletelim: "Eğer elimizde umut diye bir şey hâlâ kalmışsa, bu umutsuzluk adınadır."

Oynanmayanı Oynayan Oyunbazlar

Onur Yazıcıoğlu, 11-24/06/09

Bir süredir İstanbul'un duvarlarında Henrik Ibsen'in klasik eserlerinden Peer Gynt'ün (Per Günt) sahneleneceğini haber veren, Tiyatro Oyunbaz'ın afişlerini görüyoruz. Dikkat çekici bir durum, çünkü oyunun sergilenmesi oldukça zahmetli. Beş perdelik bir dünya klasiği olan Peer Gynt, hem uzun tekstiyle hem de uyarlamasında yaşanacak güçlükler göz önüne alındığında, -doğal olarak- gişe kaygısı olan gruplar tarafından göz ardı edilen bir yapıt. Afişleri görünce Tiyatro Oyunbaz'ı merak ettik ve grup hakkında bilgi toplamaya başladık.

Zamanda ve Uzamda Tutsaklık

Ayşegül Yüksel, SAHNEDEN, 13/05/08

İstanbul'un yeni tiyatro topluluklarından Oyunbaz'ın sanatçıları ilk oyun olarak Çehov'un 'Martı'sını seçmişler. 2006'dan bu yana süren ve ODTÜ'de Şenlik '08 kapsamında da yer alan oyunu Abdullah Cabaluz sahnelemiş. Çehov'un yapıtını günümüz Türkiyesi'nin 'küçük burjuva bunalımı' düzlemine taşıyan bir çalışma var karşımızda. 'Zaman'da ve 'uzam'da tutuklu kalmış insanların dramını anlatıyor.

VIII. LIONS TİYATRO ÖDÜLLERİ
2007 - 2008 SEZONU DEĞERLENDİRME SONUÇLARI


Direklerarası "Halk Jürisi" üyeleri, 2007-2008 Tiyatro Sezonunda İstanbul'da (119), Ankara'da (34), İzmir'de (12), Bursa'da (7), Kocaeli'de (5), Eskişehir'de (7), Antalya'da (5), Samsun'da (2), Adana'da (3), Erzurum'da (2), ve Trabzon'da (4) sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans ve Tasarım kategorilerinde en başarılı bulduğu sanatçıları belirlemiştir.

Tiyatronun katı kurallarına gençlerin indirdiği şamar: Martı

Üstün Akmen, GÖZLEMEVİ, 14/03/2008

2006 yılının ekim ayında kurulan Oyunbaz Tiyatro Grubu, Anton Çehov'un "Martı"sını sahnelemeyi 2007-2008 sezonunda da sürdürmekte. Asla savsaklamadım, ama sanırım zaman bulamamışım ki 2006-2007 sezonunda görememişim. Geçenlerde zaman ayırdım, gittim izledim.
 
Ataol Behramoğlu, 16/06/2007

..."Martı" (A.Çehov) gösterimini izlemelerini bütün tiyatro ve Çehov severlere önemle öneririm. Tadı damağınızda kalacak ve tiyatronun "amatör"lükle o eşsiz ve sonsuz yaratıcı ilişkisini yeniden duyumsayacaksınız...


Oyunbaz Martı ile karşınızda...

Yasemin Aktaş, 31/01/2008

Bu oyunu çok duymuş ve gitmeyi de çok istemiştim ama bir türlü vakit bulup da gidemedim. Dolapdere mi, oraya nasıl gideceğim diye düşünüyordum. Çok da uzak değilmiş. Geçenlerde Yurdaer Okur'la yaptığımız söyleşide, kendisi bu oyundan bahsetmiş ve çok beğendiğini söylemişti. Ben de gittim, gördüm ve...

Çehov'un oyunbaz martısı

01/03/08

Tiyatro Oyunbaz'ın bir süredir aralıklarla sahnelenen ve eleştirmenler ve izleyenler tarafından oldukça beğenilen Martı adlı oyunu bugün saat 20.00'de Maarif Kültür Merkezi'nde.

Çehov'un Martı Oyunu Sahnelendi

Şerif Karataş, 27/11/2007

Anton Çehov'un Martı adlı oyunu Oyunbaz Tiyatrosu tarafından önceki gün sahnelendi. Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu'nda gösterimi yapılan oyunun yönetmenliğini Abdullah Cabaluz üstlendi. Oyunun yazıldığı dönem ise Çarlık Rusya'sının son dönemleri, yani Ekim Devrimi öncesi. Ekim Devrimi'nin 90. yıl dönümünü geride bıraktığımız şu günlerde, Martı oyunu devrim arifesinde yaşananlara dair bir kesit sunuyor.

MARTI...


Burak Akyüz, 29/05/2007

Oyunbaz tiyatrosunun ilk oyunu Martı, Abdullah Cabaluz rejisiyle sahneye konmuş. Dünya tiyatrosunun 'sembol' oyunlarından bu 'büyük' metnin yorumunda ilk merak ettiğim şey günümüze gelip gelmediğiydi. Öyle Çehov ' un son komedyası Martı, ilk temsilinden sonra yazarını bile yazmaya küstürmüş. Ardından Moskova Sanat Tiyatrosu' ndaki, ilkinin tersine oldukça başarılı bir temsille sahnelendiği tiyatronun 'amblemi' haline geliyor.

Amatör ruhla profesyonel tiyatro yapmak

Şerif Karataş, 05/01/2008

Oyunbaz Tiyatrosu yönetmeni Abdullah Cabaluz, 'Amatör ruhla profesyonel iş çıkarmak istiyoruz' diyor.

Oyunbaz Tiyatrosu 2006 yılının Ekim ayında çalışmalarına başladı. Değişik üniversitelerde öğrencilik döneminde tiyatrolarda oynayan ya da çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yapanların oluşturduğu bir tiyatro topluluğu. Tiyatro çalışmalarını amatör ruhla yapan Oyunbaz, oynadıkları tiyatro oyunlarını da profesyonel şekilde ortaya koymayı hedefliyorlar.

Martı'ya Yeni Bir Yorum

Kültür sanat, 25/01/2008

Çehov'un 'Martı'sını bu kez yeni kurulan Tiyatro Oyunbaz sahneliyor. Çehov'un "Dört kadın, altıerkek, tonlarca aşk ve bir göl manzarasından oluşan bir komedi yazıyorum" cümleleriyle anlattığı oyunu Tiyatro Oyunbaz farklı bir anlayışla sahneliyor. Ve bu tavrı "Sahne arkasında kalması gereken detayları sahne önüne taşıyan Çehov'u izlemek, hızlı tüketime, kolay erişime, popüler kültürün getirdiklerine alışmış bir izleyici için zor olsa gerek. Bu anlamda seyircinin Çehov ile uzun soluklu ilişki kurması için sahnelemede bu konuyu dikkate almak önemlidir diye düşünüyoruz" sözleriyle açıklıyor.

Çehov'un oyunbaz martısı

Güray Dinçol, 23/05/07

Bu yıl kurulan Oyunbaz, Anton Çehov klasiği Martı'yla seyirci karşısına çıktı. Oldukça farklı bir Çehov oyunu var karşımızda. Oyun, bir yandan Çehov'a sadık görünürken bir yandan da seyirciyi şaşırtacak sürprizlerle dolu. Profesyonel oyuncular ve üniversite tiyatrosu kökenli insanların rol aldığı oyunun yönetmeni Abdullah Cabaluz'la oyun ve Oyunbaz üstüne konuştuk.